Specyfikacja / Sorty drewna

Start > Kolekcje > Specyfikacja / Sorty drewna

Dąb klasyczny

Charakteryzuje się stonowanym wyglądem, na który składają się m.in. delikatne podkreślenie występującego biela.Układ słojów jest dowolny, małe jasne sęki, mogą pojawić się zdrowe sęki o średniej średnicy do 1 cm z małymi pęknięciami, promień rdzeniowy. Kolorystyka naturalna.

Słój dowolny, małe zdrowe sęki do 1 cm średniej średnicy, kolorystyka naturalna.

Dąb klasyczny selekt

Specjalnie wyselekcjonowana odmiana Dębu Klasycznego. Dąb Selekt powstał w odpowiedzi na potrzeby klientów, dla których najważniejszy jest jednorodny odcień podłogi.Rodzaj ten prezentuje Jednolitość barwy w danej partii materiału.

deska drewniana dąb rustykalny

Dąb rustykalny

Eksponuje naturalne walory drewna  jak oryginalny rysunek słojów, wrośnięte sęki bez ograniczeń, zaprawione sęki do 5 cm średniej średnicy, zróżnicowaną barwę, obecność twardzieli i bielu, czy nawet pęknięcia – naturalne i zaprawione.Sugerujemy  w najbardziej widocznych miejscach ułożyć deski, które najbardziej odpowiadają gustom użytkowników. Produkt naturalny cechuje się unikalnością, np. sęków, które radzimy eksponować wedle uznania – niczym obraz. Każdy może skomponować swój własny design.

Dopuszczalny biel, zdrowe sęki bez ograniczeń, sęki zaprawione do 5 cm średniej średnicy, z pęknięciami naturalnymi i zaprawionymi, kolorystyka naturalna.

Dąb rustykalny intensywny lub łagodny

Specjalnie wyselekcjonowana odmiana Dębu Rustykalnego, dostępna na specjalne zamówienie.
Intensywność, wielkość sęków oraz kolorystyka na życzenie – szczegóły u Sprzedawcy

Dęby barwione, np. dąb kość słoniowa

W standardzie produkowane w sorcie Dąb Rustykalny.
Kolor w połączeniu z naturalnymi cechami drewna Rustykalnego.

Dopuszczalny biel, zdrowe sęki bez ograniczeń, sęki zaprawione do 5 cm średniej średnicy, z pęknięciami naturalnymi i zaprawionymi, kolorystyka zbliżona.* Możliwość wykonania danego koloru w Dębie z sortu KLASYCZNY lub w  innym gatunku.

Jesion biały

Cechuje go jasny ciepły odcień, słój dowolny – prosty,  flader, półflader
Układ słoju dowolny,  kolorystyka bardzo jasna.

Jesion twardzielowy

Kolorystyka zróżnicowana, sęki dopuszczalne, różny udział twardzielu i bielu.

Selekcja Venifloor

Każda podłoga drewniana występuje w określonym tzw. sorcie, który podkreśla jej wygląd i charakter. Rodzaje sortów prezentują naturalne cechy drewna takie jak: obecność tzw. twardzieli, sęków oraz obecności bielu i układu słoi a także różnych przebarwień, które są naturalnymi cechami drewna decydującymi o jego pięknie i niepowtarzalności.

Podłogi drewniane nowej generacji są dostępne w kilku sortach w zależności od rodzaju drewna i użytego forniru, co ułatwia dobranie odpowiedniej podłogi do wybranego stylu wnętrza i swoich upodobań. Venifloor już na etapie produkcji forniru robi selekcję sortów będących w naszych trzech kolekcjach: PREMIUM, LUKSUS oraz AWANGARDA.

Selekcje odpowiadają nazwom poszczególnych podłóg np. w kolekcji Premium: Dąb Klasyczny, czy Dąb Rustykalny.

Pojęcia występujące w strukturze powierzchni podłóg Venifloor:

„Twardziel” 

Jest to wewnętrzna strefa drewna otaczającego rdzeń, zazwyczaj ciemniejsza. Twardziel nie spełnia funkcji fizjologicznych i nie przewodzi wody.

„Biel”  
To żywa tkanka drewna o jasnej barwie, obwodowo otaczająca twardziel. Biel jest tkanką o dużej wilgotności, spełniającą funkcję przewodzenia wody, soli mineralnych i substancji wzrostowych w górę, od korzeni do koron. Jest również miejscem gromadzenia substancji zapasowych niezbędnych do życia drzewa w okresie spoczynkowym.

Sort Klasyczny:

Rodzaje drewna klasycznego – np. Dąb Klasyczny w kolekcji Premium. Selekcjonowana podłoga twardzielowa  o dowolnym rysunku usłojenia – prostym, półfladrowym lub fladrowym, o naturalnej, zróżnicowanej barwie drewna z drobnymi akcentami sęczków i sporadycznie występującym bielem.

W gatunkach egzotycznych zdarzać się może również  podłoga o żywej wariacji barw, z mocniejszymi akcentami sęków i występującymi śladami twardzieli, w przypadku gatunków twardzielowych  podłoga o stonowanym wyglądzie, z możliwym bielem, np. (Orzech Amerykański). Naturalna barwa i struktura, dowolny układ słoi, dopuszczalne pojedyncze jasne sęczki do średniej średnicy 1 cm z małymi pęknięciami, dopuszczalny delikatny biel, dopuszczalne szerokie promienie.

W przypadku gatunków jak Wiąz, czy Jesion podłoga o żywej wariacji barw, z sękami i śladami twardzieli. Możliwy zarówno łagodny rysunek, ale i mocniejsze akcenty sęków.

Sort Rustykalny:
Rodzaje drewna rustykalnego – np. Dąb Rustykalny w kolekcji Premium. Bardzo urozmaicona barwa i struktura drewna, mocne zabarwienia, dopuszczalne zdrowe/wrośnięte sęki bez ograniczeń z zaprawionymi pęknięciami, dopuszczalny rdzeń, krawędziowe ubytki zaprawione twardą szpachlą, biel bez ograniczeń. Mogą pojawić się także sporadycznie deski bezsęczne, z charakterystycznym rysunkiem usłojenia. Dopuszczalne są również czarne i zaprawione w całości sęki o średniej średnicy do 5 cm.

Rustykalna podłoga występuje w naszej ofercie w wielu gatunkach drewna o mocnych kontrastach słoi, z mocnymi akcentami dużych sęków oraz bielem. Sort ten występuje także w drewnie egzotycznym. O rustykalnym charakterze, z mocnymi akcentami, dużymi sękami wypełnionymi także specjalnymi szpachlami dwuskładnikowymi.

Sort Selekt:
Specjalna odmiana wyżej wymienionych sortów. Podłoga wysortowana na życzenie Klienta pod kątem jednolitości kolorystycznej w danej partii materiału, średnic i ilości sęków lub ewentualnie innych wizualnych parametrów. Dokonywana jest za dodatkową opłatą.

Parametry za dopłatą pod kątem możliwości wykonania każdorazowo potwierdza Producent.

 

 

Uwaga!
Przedstawione cechy sortów mogą się różnić w odniesieniu do różnych gatunków drewna.
Dane zawarte w tym zestawieniu mają charakter jedynie poglądowy.

Gdzie kupić?

wyszukaj naszego przedstawiciela w swoim regionie