Start > Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe. To jest możliwe!

Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe. To jest możliwe!

Aby zachować funkcje ogrzewania podłogowego, należy wybrać odpowiedni rodzaj paneli podłogowych i podkładu. Konieczność spełniana odpowiednich parametrów technicznych, jak np. grubość, wykluczała możliwość montażu podłogi drewnianej wraz z ogrzewaniem podłogowym. Jednak to nie stanowi dłużej problemu. Miłośnicy drewnianych podłóg nie muszą rezygnować z nich na rzecz płytek podłogowych bądź innych rodzajów podłogi z powodu montażu ogrzewania podłogowego. Jak nie pójść na kompromis i pozostać przy wyborze drewnianej podłogi?

 

Spis treści:

1. Parametry techniczne podłóg na ogrzewanie podłogowe
1.1. Współczynnik przenikania ciepła
1.2. Współczynnik oporu ciepła
1.3. Współczynnik kurczu
2. Tradycyjna podłoga drewniana a podłoga Nowej Generacji Venifloor przy ogrzewaniu podłogowym
2.1. Odpowiednia grubość podłóg Venifloor
2.2. Venifloor – niski stopień kurczliwości
2.3. Niski współczynnik oporu ciepła w podłogach Venifloor
2.4. Wysoki współczynnik przenikania ciepła
2.5. Wytrzymałość i bezpieczeństwo
3. Deski drewniane Venifloor. Dlaczego są odpowiednie do montażu z ogrzewaniem podłogowym?

 

Parametry techniczne podłóg na ogrzewanie podłogowe

 

Podłoga montowana na ogrzewanie podłogowe musi spełniać kilka bardzo istotnych parametrów:

  • wysoki współczynnik przenikania ciepła,
  • niski czynnik oporu ciepła,
  • niski współczynnik kurczu.

 

Współczynnik przenikania ciepła

 

Współczynnik przenikania ciepła to parametr pozwalający określić stratę ciepła powstałą przez przegrodę budowlaną, którą stanowi podłoga i jej elementy konstrukcyjne. Współczynnik przenikania ciepła U wyrażany jest w W/(m2·K). Oprócz strat ciepła, współczynnik ten pozwala określić wysokość temperatury powierzchni przegrody, czyli podłogi.  Nie powinien być on niższy niż 0,10 m2 x K/W, gdyż montaż takiej podłogi byłby nieopłacalny.

 

Współczynnik oporu ciepła

 

Jest on przeciwieństwem współczynnika przenikania im niższa wartość tego czynnika tym posadzka lepiej sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Wedle standardów określonych przez normę DIN 4725 współczynnik oporu cieplnego nie powinien przekraczać wartości ok.0,15 m2 K/W.

 

Współczynnik kurczu

 

W przypadku drewnianych podłóg powinniśmy szukać podłogi z możliwie najniższym współczynnikiem kurczu. Podłoga drewniana z wysokim współczynnikiem kurczliwości pod wpływem wysokiej temperatury będzie się kurczyć, co będzie prowadziło do powstawania nieestetycznych szpar między deskami, a nawet do ich pękania.

 

Tradycyjna podłoga drewniana a podłoga Nowej Generacji Venifloor przy ogrzewaniu podłogowym

 

Drewniane panele Venifloor sa lepszym wyborem niż tradycyjna podłoga drewniana. Jego parametry są znacznie lepsze. Mniejsze utraty ciepła i wyższy stopień przenikania ciepła sprawiają, że jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne.

 

Drewniane panele Venifloor

 

Odpowiednia grubość podłóg Venifloor

 

Panele podłogowe Venifloor mają odpowiednią grubość do stosowania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Grubość 8,5 mm pozwala na lepsze przenikanie ciepła. Do ogrzewania podłogowego nie zaleca się tradycyjnej podłogi drewnianej.

 

Venifloor – niski stopień kurczliwości

 

W przypadku tradycyjnych podłóg warstwowych, ulegają one kurczeniu, mają niski stopień przewodzenia ciepła i wysoki oporu, co sprawia, że nie najlepiej współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Podłoga drewniana Venifloor nie ulega kurczeniu, dzięki innowacyjnym technologią budowy deski, której rdzeń stanowi utwardzona płyta HDF.

 

Niski współczynnik oporu ciepła w podłogach Venifloor

 

Współczynnik oporu ciepła w podłogach Venifloor jest znacznie niższy niż w przypadku desek trójwarstwowych. Podłoga Nowej Generacji Venifloor 8,5 mm ma współczynnik oporu ciepła na poziomie  0,09 W/K*m2, a podłoga warstwowa o grubości 16 mmm – 0,157 W/K*m2.

 

Wysoki współczynnik przenikania ciepła

 

Deski Venifloor grubości 8,5 mm cechują się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Wynosi on 11,19 W/m2*K. W porównaniu z deską warstwową o grubości 16 mm, w przypadku której współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 6,36 W/m2*K, ma ona niemal dwa razy lepsze wyniki.

Szczegółowe wyniki badań parametrów cieplnych znajdują się pod adresem: https://venifloor.com/wp-content/uploads/2018/12/parametry_cieplne-_ogrzewanie_podlogowe.pdf

 

Wytrzymałość i bezpieczeństwo

 

Niedostosowane do ogrzewania podłogowego deski warstwowe mogą ulegać rozklejaniu i zniekształcaniu, klej użyty do ich produkcji może wysychać i kruszyć się, a ponadto opary mogą być szkodliwe. W przypadku podłóg drewnianych Venifloor, dzięki innowacyjnej budowie deski, jest ona wytrzymała, nie ulega rozklejaniu i zniekształcaniu pod wpływem wysokiej temperatury.

 

Deski drewniane Venifloor. Dlaczego są odpowiednie do montażu z ogrzewaniem podłogowym?

 

Fornirowane podłogi drewniane Venifloor są przystosowane do montażu wraz z ogrzewaniem podłogowym. Ich grubość oraz budowa pozwala na osiągnięcie najlepszych wśród  paneli drewnianych parametrów cieplnych. Dzięki drewnianym podłogom Venifloor można cieszyć się zarówno pięknym wyglądem struktury drewna, jak i korzystać z funkcjonalnego ogrzewania podłogowego.

 

Gdzie kupić?

wyszukaj naszego przedstawiciela w swoim regionie