Aby zachować funkcje ogrzewania podłogowego, należy wybrać odpowiedni rodzaj paneli podłogowych i podkładu. Konieczność spełniana odpowiednich parametrów technicznych, jak np. grubość, wykluczała możliwość montażu podłogi drewnianej wraz z ogrzewaniem podłogowym. Jednak to nie stanowi dłużej problemu. Miłośnicy drewnianych podłóg nie muszą rezygnować z nich na rzecz płytek podłogowych bądź innych rodzajów podłogi z powodu montażu ogrzewania podłogowego. Jak nie pójść na kompromis i pozostać przy wyborze drewnianej podłogi?
Spis treści:
1. Parametry techniczne podłóg na ogrzewanie podłogowe
1.1. Współczynnik przenikania ciepła
1.2. Współczynnik oporu ciepła
1.3. Współczynnik kurczu
2. Tradycyjna podłoga drewniana a podłoga Nowej Generacji Venifloor przy ogrzewaniu podłogowym
2.1. Odpowiednia grubość podłóg Venifloor
2.2. Venifloor – niski stopień kurczliwości
2.3. Niski współczynnik oporu ciepła w podłogach Venifloor
2.4. Wysoki współczynnik przenikania ciepła
2.5. Wytrzymałość i bezpieczeństwo
3. Deski drewniane Venifloor. Dlaczego są odpowiednie do montażu z ogrzewaniem podłogowym?
Parametry techniczne podłóg na ogrzewanie podłogowe
Podłoga montowana na ogrzewanie podłogowe musi spełniać kilka bardzo istotnych parametrów:
- wysoki współczynnik przenikania ciepła,
- niski czynnik oporu ciepła,
- niski współczynnik kurczu.
Współczynnik przenikania ciepła
Współczynnik przenikania ciepła to parametr pozwalający określić stratę ciepła powstałą przez przegrodę budowlaną, którą stanowi podłoga i jej elementy konstrukcyjne. Współczynnik przenikania ciepła U wyrażany jest w W/(m2·K). Oprócz strat ciepła, współczynnik ten pozwala określić wysokość temperatury powierzchni przegrody, czyli podłogi. Nie powinien być on niższy niż 0,10 m2 x K/W, gdyż montaż takiej podłogi byłby nieopłacalny.
Współczynnik oporu ciepła
Jest on przeciwieństwem współczynnika przenikania im niższa wartość tego czynnika tym posadzka lepiej sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Wedle standardów określonych przez normę DIN 4725 współczynnik oporu cieplnego nie powinien przekraczać wartości ok.0,15 m2 K/W.
Współczynnik kurczu
W przypadku drewnianych podłóg powinniśmy szukać podłogi z możliwie najniższym współczynnikiem kurczu. Podłoga drewniana z wysokim współczynnikiem kurczliwości pod wpływem wysokiej temperatury będzie się kurczyć, co będzie prowadziło do powstawania nieestetycznych szpar między deskami, a nawet do ich pękania.
Tradycyjna podłoga drewniana a podłoga Nowej Generacji Venifloor przy ogrzewaniu podłogowym
Drewniane panele Venifloor sa lepszym wyborem niż tradycyjna podłoga drewniana. Jego parametry są znacznie lepsze. Mniejsze utraty ciepła i wyższy stopień przenikania ciepła sprawiają, że jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne.
Odpowiednia grubość podłóg Venifloor
Panele podłogowe Venifloor mają odpowiednią grubość do stosowania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Grubość 8,5 mm pozwala na lepsze przenikanie ciepła. Do ogrzewania podłogowego nie zaleca się tradycyjnej podłogi drewnianej.
Venifloor – niski stopień kurczliwości
W przypadku tradycyjnych podłóg warstwowych, ulegają one kurczeniu, mają niski stopień przewodzenia ciepła i wysoki oporu, co sprawia, że nie najlepiej współgrają z ogrzewaniem podłogowym. Podłoga drewniana Venifloor nie ulega kurczeniu, dzięki innowacyjnym technologią budowy deski, której rdzeń stanowi utwardzona płyta HDF.
Niski współczynnik oporu ciepła w podłogach Venifloor
Współczynnik oporu ciepła w podłogach Venifloor jest znacznie niższy niż w przypadku desek trójwarstwowych. Podłoga Nowej Generacji Venifloor 8,5 mm ma współczynnik oporu ciepła na poziomie 0,09 W/K*m2, a podłoga warstwowa o grubości 16 mmm – 0,157 W/K*m2.
Wysoki współczynnik przenikania ciepła
Deski Venifloor grubości 8,5 mm cechują się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Wynosi on 11,19 W/m2*K. W porównaniu z deską warstwową o grubości 16 mm, w przypadku której współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 6,36 W/m2*K, ma ona niemal dwa razy lepsze wyniki.
Szczegółowe wyniki badań parametrów cieplnych znajdują się pod adresem: https://venifloor.com/wp-content/uploads/2018/12/parametry_cieplne-_ogrzewanie_podlogowe.pdf
Wytrzymałość i bezpieczeństwo
Niedostosowane do ogrzewania podłogowego deski warstwowe mogą ulegać rozklejaniu i zniekształcaniu, klej użyty do ich produkcji może wysychać i kruszyć się, a ponadto opary mogą być szkodliwe. W przypadku podłóg drewnianych Venifloor, dzięki innowacyjnej budowie deski, jest ona wytrzymała, nie ulega rozklejaniu i zniekształcaniu pod wpływem wysokiej temperatury.
Deski drewniane Venifloor. Dlaczego są odpowiednie do montażu z ogrzewaniem podłogowym?
Fornirowane podłogi drewniane Venifloor są przystosowane do montażu wraz z ogrzewaniem podłogowym. Ich grubość oraz budowa pozwala na osiągnięcie najlepszych wśród paneli drewnianych parametrów cieplnych. Dzięki drewnianym podłogom Venifloor można cieszyć się zarówno pięknym wyglądem struktury drewna, jak i korzystać z funkcjonalnego ogrzewania podłogowego.