Bezklejowy montaż podłogi drewnianej. Prawidłowe układanie desek

Start > Bezklejowy montaż podłogi drewnianej. Prawidłowe układanie desek
montaż podłogi drewnianej bezklejowy

Bezklejowy montaż podłogi drewnianej. Prawidłowe układanie desek

Po dokonaniu wyboru modelu podłogi najtrudniejsze już jest za nami. Montaż podłogi Venifloor jest niezwykle prosty i poradzi sobie z nim każda złota rączka. Aby cieszyć się podłogą przez długie lata należy przestrzegać instrukcji montażu, w której zwraca się uwagę na najistotniejsze kwestie dotyczące układania podłogi drewnianej.

 

Spis treści:
1. Potrzebne narzędzia do montażu podłogi
2. O tym należy pamiętać montując podłogę drewnianą
2.1. Folia paraizolacyjna
2.2. Podkład do podłogi
2.3. Plomba zabezpieczająca
2.4. Dylatacja a układanie podłogi

 

Potrzebne narzędzia do montażu podłogi

Do montażu podłogi Venifloor będziesz potrzebować:

  • wyrzynarki lub piłki ręcznej,
  • ołówka, taśmy samoprzylepnej wodoszczelnej, miarki i nożyka,
  • łaty mierniczej lub taśmy mierniczej,
  • gumowego młotka z dobijakiem i klinów dylatacyjnych.

 

O tym należy pamiętać montując podłogę drewnianą

 

Folia paraizolacyjna

Do podłogi drewnianej należy zastosować folię paraizolacyjną, która powinna być położona na wylewkę, przed nałożeniem podkładu. Do podłóg Venifloor wykorzystuje się tą z parametrami PE 0,2mm. Układając ją na podłodze należy pamiętać o tym, aby pozostawić odpowiednio dużą zakładkę, nie mniejszą niż 20cm, a samo miejsce łączenia skleić taśmą wodoszczelną taśmą samoprzylepną.

 

Podkład do podłogi

Co do podkładu należy dobrać go mając na uwadze wyrównanie podłogi oraz to czy pod nią zamontowane jest ogrzewanie podłogowe. Cienki 2-3 milimetrowy sztuczny podkład, np. XPS z polistyrenu ekstrudowanego sprawdzi się tylko w przypadku bardzo równej wylewki. Pianka z polietylenu i polistyrenu z folią metalową może być wykorzystywana wraz z ogrzewaniem podłogowym. Gęstość podkładu nie może być mniejsza niż 32kg na metr sześcienny.

 

Plomba zabezpieczająca

Do ogrzewania podłogowego zalecany jest również montaż plomby zabezpieczającej, którą powinno się montować w miejscu nad przewodem ogrzewania podłogowego.

 

Dylatacja a układanie podłogi

Niezwykle istotną kwestią jest dylatacja, czyli celowo zachowana szczelina pomiędzy podłogą drewnianą a punktem stałym np. ścianą. Aby stworzyć dylatację podczas układania podłogi, należy między ścianę a sąsiadującą z nią deskę włożyć klin dylatacyjny.
Gdy długość pomieszczenia nie przekracza 10 metrów, wystarczy pozostawić dylatację wielkości minimum 10 milimetrów. W przypadku pomieszczeń dłuższych niż 10 metrów, wielkość szczeliny dylatacyjnej nie powinna być mniejsza niż wyliczone 1,5 mm przypadające na każdy metr długości. Czyli przykładowo dla pomieszczenia szerokości 9 metrów i długości 15 metrów, dylatacja powinna wynosić kolejno 10 mm i 22,5 mm. W styku podłogi drewnianej z płytami powinno zachować się dylatację minimum 5mm.

Przed montażem podłogi należy się zapoznać ze szczegółami zawartymi w instrukcji montażu podłogi Venifloor dostępnej pod adresem: https://venifloor.com/do-pobrania/instrukcja-montazu-ulotka-informacyjna/

 

 

Gdzie kupić?

wyszukaj naszego przedstawiciela w swoim regionie