Start > Listwy podłogowe – dobierać je do podłóg czy stolarki?
Listwy przypodłogowe białe podłoga jesion twardzielowy

Listwy podłogowe – dobierać je do podłóg czy stolarki?

Dobór listew podłogowych ma ogromne znaczenie w określeniu charakteru wnętrza. Nie jest to tylko element wykończenia. Oprócz funkcji estetycznych pełnią również funkcjonalne.

 

Spis treści:
1. Dlaczego wykańczamy podłogi listwami?
1.1. Maskowanie listwami szczeliny dylatacyjnej
1.2. Ochrona ściany
1.3. Listwy podłogowe to zwieńczenie podłogi
1.4. Listwy podłogowe pozwalają ukryć kable
2. Jak dobierać listwy podłogowe?
2.1. Listwy podłogowe dopasowane do desek
2.2. Listwy podłogowe dopasowane do stolarki
2.3. Listwy podłogowe pod kolor ścian

 

Dlaczego wykańczamy podłogi listwami?

 

Istnieje kilka powodów, dla których podłogi wykańczamy listwami.

 

Maskowanie listwami szczeliny dylatacyjnej

 

Układając zarówno podłogę drewnianą, jak i panele należy pozostawić dylatację pomiędzy podłogą a ścianą. Jest to konieczne, gdyż podłoga kurczy się i rozpręża pod wpływem zmian wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Gdy nie pozostawimy przestrzeni pozwalającej na, jak to potocznie jest określane, pracę desek, na podłodze mogą powstać wybrzuszenia. O szczelinach dylatacyjnych i montażu paneli drewnianych można przeczytać w instrukcji montażu podłogi lub we wpisie bezklejowy montaż podłogi drewnianej. Pozostawioną szczelinę maskujemy przy pomocy listew podłogowych. Dzięki czemu nie oglądamy nieestetycznej dylatacji, ale i zapobiegamy gromadzeniu się tam kurzu i zabrudzeń.

 

Listwy przypodłogowe chronią ścianę

 

Podczas odkurzania i mycia podłogi, bez zastosowania listew, dochodziłoby do kontaktu ze ścianą, przez co mogłaby być narażona na uszkodzenia, czy pozostawienie nieestetycznych zacieków powstałych w trakcie mycia podłogi. Dzięki zastosowaniu listew podłogowych, ścianom nie grożą przypadkowe uderzenia mopem czy szczotką odkurzacza ani też smugi powstałe podczas mycia podłogi.

 

Listwy podłogowe to zwieńczenie podłogi

 

Dopiero montaż listew podłogowych sprawia, że pomieszczenie jest w pełni wykończone. Bez nich, podłoga wygląda na nieskończoną, co zresztą jest zgodne z prawdą. Oprócz tego, że maskują pozostawioną między deskami a ścianą szczelinę, to również nadają wnętrzu charakter, podkreślają styl.

 

Listwy podłogowe pozwalają ukryć kable

 

Plątanina kabli nie wygląda estetycznie. Dzięki specjalnej budowie listew możemy ukryć kable. Poprowadzenie kabli za listwą nie tylko sprawia, że pomieszczenie wygląda estetyczniej, ale również zwiększa bezpieczeństwo i chroni nasze czworonogi przed niebezpieczeństwem związanym z porażeniem w wyniku przegryzienia kabla.

 

Jak dobierać listwy podłogowe?

 

Istnieje kilka metod doboru listew podłogowych. Od tego którą z nich wybierzemy zależy finalny wygląd pomieszczenia.

 

Listwy podłogowe dopasowane do desek

 

Jedną z metod dopasowania listew podłogowych jest ich dobranie pod kolor podłogi. Ta metoda jest wybierana wtedy kiedy zależy nam na tym, aby listwy nie wyróżniały się. Wykorzystanie tej metody ma ponadto inną zaletę polegającą na optycznym powiększeniu podłogi.
Venifloor posiada listwy podłogowe pod kolor każdego modelu paneli drewnianych w naszych kolekcjach, zarówno naturalne, jak i barwione.

 

Listwy naturalne i barwione Venifloor

 

Większość naturalnych i barwionych listew podłogowych, które mamy do dyspozycji naszych klientów jest robionych z sosnowego rdzenia. Co do warstwy zewnętrznej – posiadamy naprawdę szeroki wybór rodzajów drewna i kolorów – od dębów, przez jesiony, po buk oraz orzech. Standardowa długość listwy to 2500 mm, a je grubość wynosi 16 mm.

Kolekcja listew
Venifloor oferuje następujące listwy:

Dąb

Jesion

Buk

Orzech

 

 

Listwy podłogowe dopasowane do stolarki

 

Inną metodą zakupu listew jest dobranie ich do stolarki okiennej, ale zdecydowanie częściej do dopasowywane są one do stolarki drzwiowej. Obecnie często właściciele domów i mieszkań decydują się na zakup drzwi w kolorze białym. Zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie dobór drzwi w ciemnej kolorystyce spowodowałby pomniejszenie optyczne przestrzeni. Trendem wykorzystywanym przez niektórych dekoratorów wnętrz jest również powielanie szerokości ościeżnicy, a właściwie ramy drzwiowej w szerokości listew.

 

 

Listwy przypodłogowe pod kolor stolarki białe

Białe listwy podłogowe proste w zestawieniu z podłogą w kolorze Jesion Twardzielowy w korytarzu

 

 

Białe listwy przypodłogowe Venifloor

 

W Venifloor posiadamy szeroką ofertę białych listew przypodłogowych o różnych szerokościach i stylach. Białe listwy są fornirowane, na rdzeniu z sosny, dzięki czemu zachowują odpowiednią trwałość przez długi czas i są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

Wąskie białe listwy przypodłogowe proste

 

Wąskie listwy przypodłogowe mają wysokość dwóch centymetrów i grubość 12 milimetrów. Sprawdzają się w przypadku, gdy zależy nam na ukryciu dylatacji, ale gdy nie chcemy, żeby listwy były mocno widoczne.

 

Listwa podłogowa biała wąska

Białe listwy przypodłogowe o średniej szerokości

 

Wysokość tych listew wynosi 80 mm. Jest to najbardziej uniwersalny typ listew przypodłogowych, pasujący do większości typów pomieszczeń i stylów dekoracyjnych.

 

Listwa przypodłogowa biała uniwersalna Venifloor

Białe listwy szerokie proste

 

Szerokie proste białe listwy przypodłogowe w Venifloor mają wysokość 100 mm. Prosta krawędź sprawia, że pasują do tradycyjnych i do modernistycznych wnętrz.

 

Listwa przypodłogowa biała szeroka wysoka Venifloor

 

 

Listwy zaokrąglone

 

Zaokrąglone białe listwy w Venifloor posiadają najbardziej uniwersalną szerokość 80 milimetrów. Widocznie zaokrąglone krawędzie nadają listwą bardziej tradycyjnego charakteru.

 

Listwa podłogowa biała zaokrąglona Venifloor

Listwy skośne

 

Białe listwy skośne mają modernistyczny charakter. Szerokość 100 mm sprawia, że są idealną propozycją do wysokich pomieszczeń, np. w zabytkowych kamienicach.

Listwa przypodłogowa biała skośna ścięta Venifloor

 

 

Listwy frezowane

 

Biała listwa przypodłogowa z fantazyjnym frazem sprawia, że pasuje do wnętrz w stylu wiktoriańskim, humpton. Taki model subtelnie odwołuje się do minionych epok i może stanowić mocny akcent dekoracyjny.

 

Biała Frezowana listwa przypodłogowa Venifloor

 

 

 

Listwy podłogowe pod kolor ścian

 

Oprócz dopasowania listew pod kolor podłogi lub stolarki drzwiowej, obecny jest trend montażu tego elementu pod kolor ściany. Istnieją dwie metody, żeby uzyskać efekt gładkiego przejścia między ścianą a listwą. Pierwsza z nich zakłada kupno listwy dopasowanej do koloru ścian, a druga kupno listew przeznaczonych do malowania i pokrycie ich farbą do drewna pasującą do odcienia ściany. Ta metoda sprawdza się w przypadku niskich pomieszczeń, gdyż dzięki temu pomieszczenie wydaje się wyższe.

 

 

Gdzie kupić?

wyszukaj naszego przedstawiciela w swoim regionie